Gmina z Werwą
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Czas trwania projektu:
2021-11-01 – 2023-10-31
Obszar realizacji projektu:
Dolny Śląsk, ze szczególnym uwzględnieniem Doliny Baryczy
Partnerzy w projekcie:
Multum PR Spółka z o.o.
Nadácia Ekopolis
Balatoni Integrációs Közhasznú Nonprofit Kft.
Najważniejszym celem naszego projektu jest zwiększenie bezpośredniego zaangażowania mieszkańców Doliny Baryczy w działania na rzecz przyrody. Wspieramy więc wszelkie inicjatywy lokalne, które związane są z ochroną bioróżnorodności i klimatu, z energią odnawialną i we współpracy z partnerami projektu (Polski, Węgier i Słowacji) i przedstawicielami samorządów lokalnych, staramy się je rozwijać. Naszym celem jest również wspólne wypracowanie strategii stworzenia w Dolinie Baryczy wioski samowystarczalnej energetycznie na wzór wiosek z Niemiec oraz inspirowanie mieszkańców do własnych działań i pomysłów. Dodatkowo propagujemy wolontariat wśród mieszkańców Doliny Baryczy oraz pracowników dolnośląskich firm na rzecz przywracania siedlisk rodzimych roślin i ptaków.
Przywracanie siedlisk rodzimych roślin i ptaków w Dolinie Baryczy, czyli nasza Zielona Siłownia – kosimy trawy, karczujemy niewielkie drzewka oraz usuwamy inwazyjne gatunki roślin, szykując siedliska przyjazne bekasom, gąsiorkom czy kosaćcom syberyjskim. Edukujemy w zakresie ochrony bioróżnorodności, klimatu oraz energii odnawialnych. Realizujemy warsztaty z projektowania i tworzenia własnych urządzeń solarnych, jak chociażby solarna suszarka do ziół i grzybów, solarny prysznic czy zapalniczka. Tworzymy (tj. remontujemy, wyposażamy) Centrum Edukacyjne w Korzeńsku. Wspieramy obywatelskie inicjatywy proekologiczne, poprzez realizację wybranych z nich czy to bezpośrednio w projekcie czy też poprzez doradztwo w postępowaniu (zgłoszenie do budżetu obywatelskiego, wykonanie we własnym zakresie, pozyskanie funduszy lokalnie lub z zewnątrz, zaplanowanie działań itp.).
Warsztaty Gmina z werwą
W trakcie serii warsztatów Gmina z werwą, które odbyły się w dniach 28.09.2022 – 30.09.2022 otworzyliśmy konkurs Inicjatyw ekologicznych do którego serdecznie zapraszamy! Warsztaty stanowiły także inspirację do podejmowania wyzwań dzięki prelekcji przedstawiciela Fundacji Ekopolis (naszego Partnera). Były także okazją do szerszego informowania o założeniach projektu i obecnych działaniach.
Materiały z warsztatu można pobrać tutaj
W ramach projektu powstały materiały szkoleniowe jak prezentacje i scenariusze zajęć, które dostępne są tutaj.
Wyniki konkursu Zgłoś swoją inicjatywę Ekologiczną
Koncert dla przyrody
W Korzeńsku 23.09.2023 r. podsumowaliśmy projekt na „Koncercie dla przyrody”. Dziękujemy wspaniałym artystom, którzy zgodzili się zagrać nieodpłatnie i uświetnili swoją obecnością całe wydarzenie.
Zagrali dla nas Agnieszka Polak oraz NEMESIS!
Imprezę poprowadził niezastąpiony Łukasz Iwaniuk!
Uczestnicy koncertu wzięli udział w konkursie przyrodniczym z licznymi nagrodami, który obok Łukasza Iwaniuka poprowadziła nasza członkini Anna Pytel oraz gościnnie dziekan Wydziału Nauk Biologicznych dr hab. inż. Marcin Kadej.
Nagrody w konkursie przekazały lokalne firmy: Eko- Giełda Sp. z o.o., Oleowita Sp. z o.o., Nat Sp. z o.o. (Natvita), Tukan Media, ORFIN SP. Z O.O. SP. K. (Botaniki), GOSPODARSTWO ROLNE – MICHAŁ SZNAJDER, Maxitrade Sp. z o. o., Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Nagrody przekazali także artyści tego wieczoru, Dziękujemy!
Dziękujemy dzieciom szkoły podstawowej w Korzeńsku za przygotowanie prac do konkursu plastycznego pn „Przyroda Korzeńska dziś i jutro”. Prace konkursowe zostały wystawione w sali głównej przyszłego Centrum Edukacyjnego, które udostępniliśmy w tym dniu dla wszystkich zainteresowanych postępem naszych prac remontowych. W trakcie koncertu rozstrzygnięto konkurs plastyczny. Gratulujemy laureatom!
Dołączając do naszych akcji i pracując dla przyrody napędzaj Licznik Pożytków!
W ramach Gminy z werwą możesz uczestniczyć w akcjach wolontariackich we własnym podwórku. Prowadzimy akcje wolontariatu zdalnego. Wystarczy, że wyślesz nam zdjęcie i krótki opis swojej pracy, a napędzisz licznik i zobaczysz swój wkład w ochronę przyrody.
Pierwsza akcja wolontariatu zdalnego Ogród dla jaszczurek i jeży
Ogród dla jaszczurek i jeży
Licznik pokazuje:
- liczbę ułożonych stert gałęzi, konarów i liści dla jaszczurek i jeży
- liczbę przygotowanych stosów kamieni do wygrzewania dla gadów
CEL 15
uratowane jeże i jaszczurki
Wszystkie aktualne działania i akcje znajdują się na profilu projektu „Gmina z Werwą” na facebooku. Serdecznie zapraszamy!
Partnerzy