Gmina z Werwą

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Czas trwania projektu: 
2021-11-01  –  2023-10-31

Obszar realizacji projektu: 
Dolny Śląsk, ze szczególnym uwzględnieniem Doliny Baryczy

Najważniejszym celem naszego projektu jest zwiększenie bezpośredniego zaangażowania mieszkańców Doliny Baryczy w działania na rzecz przyrody. Wspieramy więc wszelkie inicjatywy lokalne, które związane są z ochroną bioróżnorodności i klimatu, z energią odnawialną i we współpracy z partnerami projektu (Polski, Węgier i Słowacji) i przedstawicielami samorządów lokalnych, staramy się je rozwijać. Naszym celem jest również wspólne wypracowanie strategii stworzenia w Dolinie Baryczy wioski samowystarczalnej energetycznie na wzór wiosek z Niemiec oraz inspirowanie mieszkańców do własnych działań i pomysłów. Dodatkowo propagujemy wolontariat wśród mieszkańców Doliny Baryczy oraz pracowników dolnośląskich firm na rzecz przywracania siedlisk rodzimych roślin i ptaków. 

Przywracanie siedlisk rodzimych roślin i ptaków w Dolinie Baryczy, czyli nasza Zielona Siłownia – kosimy trawy, karczujemy niewielkie drzewka oraz usuwamy inwazyjne gatunki roślin, szykując siedliska przyjazne bekasom, gąsiorkom czy kosaćcom syberyjskim. Edukujemy w zakresie ochrony bioróżnorodności, klimatu oraz energii odnawialnych. Realizujemy warsztaty z projektowania i tworzenia własnych urządzeń solarnych, jak chociażby solarna suszarka do ziół i grzybów, solarny prysznic czy zapalniczka. Tworzymy (tj. remontujemy, wyposażamy) Centrum Edukacyjne w Korzeńsku. Wspieramy obywatelskie inicjatywy proekologiczne, poprzez realizację wybranych z nich czy to bezpośrednio w projekcie czy też poprzez doradztwo w  postępowaniu (zgłoszenie do budżetu obywatelskiego, wykonanie we własnym zakresie, pozyskanie funduszy lokalnie lub z zewnątrz, zaplanowanie działań itp.).


Warsztaty Gmina z werwą

W trakcie serii warsztatów Gmina z werwą, które odbyły się w dniach 28.09.2022 – 30.09.2022 otworzyliśmy konkurs Inicjatyw ekologicznych do którego serdecznie zapraszamy! Warsztaty stanowiły także inspirację do podejmowania wyzwań dzięki prelekcji przedstawiciela Fundacji Ekopolis (naszego Partnera). Były także okazją do szerszego informowania o założeniach projektu i obecnych działaniach.

Materiały z warsztatu można pobrać tutaj

Szczegóły konkursu Zgłoś swoją inicjatywę Ekologiczną


Dołączając do naszych akcji i pracując dla przyrody napędzaj Licznik Pożytków!

W ramach Gminy z werwą możesz uczestniczyć w akcjach wolontariackich we własnym podwórku. Prowadzimy akcje wolontariatu zdalnego. Wystarczy, że wyślesz nam zdjęcie i krótki opis swojej pracy, a napędzisz licznik i zobaczysz swój wkład w ochronę przyrody.

Pierwsza akcja wolontariatu zdalnego Ogród dla jaszczurek i jeży


Wszystkie aktualne działania i akcje znajdują się na profilu projektu „Gmina z Werwą” na facebooku. Serdecznie zapraszamy!

Partnerzy