Foto: canva.com

Zostań wolontariuszem zdalnym i pomagaj zwierzętom w swoim ogrodzie!

Na dworze coraz chłodniej, ogród zasnął już na czas zimy, a wraz z nim jego mali mieszkańcy. Drobne kręgowce, jak jeże i jaszczurki w czasie chłodów spowalniają swoje procesy życiowe i przesypiają ciężkie zimowe miesiące zakopane pod grubą warstwą liści, ziemi czy butwiejącego drewna.

Fot.©Daniela Baumann, Getty Images za pośrednictwem Canva.com

Jesień to idealny czas na stworzenie przytulnego, przyjaznego kącika dla jeży i jaszczurek, aby na wiosnę miały miłą niespodziankę po przebudzeniu. Stworzenie lokum dla jeży lub jaszczurek jest proste, bezproblemowe i najczęściej zupełnie bezkosztowe. Jest to element, który tworzy kącik bioróżnorodności w ogrodzie.

Jesienne porządki

Podczas jesiennych porządków w ogrodzie, warto pamiętać o drobnych rezydentach naszego terenu, którzy wnoszą wiele korzyści w funkcjonowanie pięknego naturalnego ogrodu. Mowa tu o jeżach i jaszczurkach. W lecie żywią się one bezkręgowcami: owadami i ślimakami, które bywają niepożądane z punktu widzenia hodowli i uprawy roślin, mówiąc prościej – zjadają “szkodniki”. Uzupełniają się wzajemnie, jaszczurki to gady, są zmiennocieplne, temperatura ich ciała zależy od temperatury otoczenia, dlatego są aktywne głównie w dzień, a jeże to zwierzęta o aktywności typowo nocnej. Jako że jeże i jaszczurki są owadożerne, w zimie nie mają na co polować, więc wraz z nastaniem pierwszych chłodów zapadają w zimowy sen.

Gałęzie z przycinki, czy liście zgrabione z trawnika traktowane są często jak ogrodowe śmieci. Zamiast męczyć się wciskając je do worków na bio-odpady, lepiej stworzyć w kącie ogrodu stertę gałęzi i liści, w której jeże znajdą schronienie w ciągu dnia. Natomiast z grubszych konarów oraz kamieni warto ułożyć stos w nasłonecznionej części ogrodu. Będzie to rezydencja dla jaszczurek, które uwielbiają wygrzewać się w promieniach słońca. 

Fot.©Ugo Matone, Getty Images za pośrednictwem Canva.com

Zapraszamy do akcji pomocy jeżom i jaszczurkom w ogrodach!

W ostatnich latach coraz więcej jest ofert pracy zdalnej, tak zwane home office. A co powiecie na wolontariat zdalny? Może nie home office, a bardziej garden office! Szukamy chętnych do działania dla przyrody na swoim terenie! Wspólnie poprawmy warunki siedliskowe tych pożytecznych i chronionych zwierząt. Każdy może dołączyć, to proste!

Stwórz stertę gałęzi dla jeży lub kamieni dla jaszczurek w ogrodzie.
Zrób zdjęcie i prześlij przez poniższy formularz!

Zdjęcia Waszych prac znajdują się w galerii.


Damy radę do wiosny?

Śledź postępy

Dołącz do akcji!

Dodatkowe materiały: 
– dowiedz się jak stworzyć:
– oznacz dom dla jeża lub jaszczurki zabawnym napisem, niech wszyscy wiedzą, że Twój ogród służy ochronie bioróżnorodności! W galerii poniżej znajdziesz wzorce tabliczek!